Ohľadne ľudí v akýchkoľvek vzťahoch zvykneme mať nejaké očakávania, nároky, predstavy akoby sa mali správať. Prečo? Lebo sme tak naučení z detstva. Od každého z nás sa niečo očakávalo. Nasali sme to ako špongia, vytvorili sme si z toho program a uplatňujeme ho vo vzťahoch, vedome alebo nevedome. Každý to ma inak, ale tak fungujeme. Toto nemá slúžiť ako ospravedlnenie, ale ako pochopenie, uvedomenie. Len to, čo si uvedomujeme máme šancu zmeniť.
A ako je to v praxi?
Predstavte si akéhokoľvek človeka, tí najbližší, čo nás najviac vytáčajú, sú tá najlepšia vzorka. Skúste tomu človeku v duchu povedať „nemám právo od teba nič žiadať!“* Aké otázky Vám prebehli hlavou?
Aké pocity prebehli Vašim telom?
To naozaj? Nemám právo žiadať, aby prišiel na čas na obed? Nemám právo žiadať, aby dodržal/a čo sľúbil/a? Nemám právo žiadať, aby mi pomohol/a s varením a upratovaním? Nemám právo žiadať, aby na mňa nekričal? Nemám právo žiadať aby mi bol /a verný/á? Nemám právo žiadať, aby sa dobre učil?
Dobre doplníme to. „Nemám žiadne právo od teba niečo vyžadovať, ja sa však budem chrániť pred následkami tvojho chovania, či tvojich nálad. Ale ty máš naprosto voľnú ruku byť taký, aký chceš byť. Nemám právo od teba niečo vyžadovať“* – toto sa však netýka pravidiel, praktického života, prípadne vzájomného naladenia. Napr. keď sa vo vzťahu s niekým na niečom dohodneme, na pravidle, termíne stretnutia, určitom fungovaní, dodržiavanie toho máme právo žiadať.
Čo, ale nemáme právo žiadať, a neustále to vo vzťahoch robíme, je uspokojovanie našich pocitov šťastia, radosti, lásky, naplnenia. Ako to myslím?
NÁŠ pocit ŠŤASTIA, RADOSTI, LÁSKY je v nás, nie v ľuďoch okolo nás. Oni majú v sebe svoj pocit šťastia, radosti a lásky a predstavte si, čo sa stane, keď sa tieto pocity u všetkých zobudia a vo vzťahoch sa spoja. Budeme cítiť radosť a všetky tie emócie dvojmo. Namiesto toho vo vzťahoch vešiame druhému olovo na krk, alebo guľu na nohu, lebo ho spravíme zodpovedným za naše šťastie.
Urobte seba šťastnými a pri tom procese pochopíte, aké je to ťažké. Teda je takmer nemožné, aby to niekto urobil za Vás.
Máme právo sa chrániť pred správaním iných ľudí a hľadať si takých, s ktorými rezonujeme na podobnej vlnovej dĺžke, kde sa sila lásky, šťastia a radosti znásobuje. Ale každopádne by sme mali umlčať tyrana v našej hlave, ktorý nám hovorí: “radšej sa chovaj ako som sa ja rozhodla, inak ťa potrestám mojimi negatívnymi pocitmi.“* Chovaj sa ako chceš, mne však nevyhovuje, že ma ponižuješ, kričíš, nerozprávaš sa so mnou, máš neustále zlú náladu, nič ťa nezaujíma, tak budem tráviť čas s ľuďmi, ktorí nekričia, neponižujú, vedia čo chcú, radi sa rozprávajú, tešia sa zo života. Namiesto toho však počúvame tyrana vo svojej hlave, sedíme doma s takýmto človekom, hneváme sa, ignorujeme ho, nadávame mu, alebo sa bojíme a teda znásobujeme presne všetky tie negatívne pocity, ktoré nemáme radi. A čo je horšie stávame sa takými istými tyranmi. Trápime seba aj iných. Musíme zmeniť seba. Prestať sa báť, položiť si otázku čo mi robí radosť? Čo pre seba môžem urobiť, (nie čo má urobiť ten druhý), aby som bola šťastná?
Tyran v našej hlave nám ponúka takéto myšlienky a slová:
1. Som poriadne smutná, že si mi nekúpil kvety na narodeniny za všetko čo pre teba robím.
Čin na umlčanie tyrana: Dnes si urobím radosť, kúpim si kvety, lebo mám sviatok a vykonala som obrovský kus práce, ktorá pomohla inému človeku a v konečnom dôsledku, už to ma teší.
Uvedomenie: V skutočnosti Vám nevadí, to čo pre niekoho robíte, ale to, že sa nedokážete oceniť a nedokážete si uvedomiť, že z toho máte minimálne dobrý pocit. A keď nie a nedá sa to zmeniť, začnite pracovať na tom, aby ste to nerobili, alebo zmenili pocit „nechce sa mi“ na „neutralitu- urobím to, lebo ten človek to teraz potrebuje.“
2. Mamička je nešťastná z toho, že si sa nenaučila a priniesla si zlú známku.
Čin na umlčanie tyrana: V čom sa môžem realizovať JA, aby som bola spokojná so „svojimi“ známkami? Som šťastná, že sme venovali príprave úloh ten čas, výsledok sa dostaví, je to v rukách dieťaťa a ja mu dôverujem.
Uvedomenie: V skutočnosti sa potrebujete realizovať vy. Byť dobrou matkou, ktorého dieťa má dobré známky. Alebo nerobíte čo Vás baví, neplníte si svoje sny a tak všetku pozornosť, často krát prehnanú venujete výsledkom vášho dieťaťa, ktoré možno nechce to, po čom túžite alebo ste túžili vy.
3. Som nahnevaná, lebo mi nikto z Vás nepomáha.
Čin na umlčanie tyrana: Som so sebou spokojná a šťastná, že som sa naučila delegovať povinnosti bez pocitov hnevu.
Uvedomenie: V skutočnosti sa hneváte na seba, že robíte „slúžku“ a hádžete to na rodinných príslušníkov. Ešte nikto neumrel od hladu, ani mu nezhnila koža, keď nebolo opraté, pamätajte na to. Delegujme!
4. Som frustrovaná, lebo som tu celý deň zavretá so všetkými domácimi povinnosťami, zatiaľ čo ty sa oddávaš celodenným športovým aktivitám s kamarátmi a domov prídeš šťastný a ja som nešťastná a unavená.
Čin na umlčanie tyrana: Som na seba hrdá, že som reagovala na ponuku kamarátky a namiesto hrdlačenia doma, som si dopriala turistiku, dobrý obed a kopu zábavy so skupinkou milých žien.
Uvedomenie: Veľa krát si myslíme, že druhý od nás očakávajú a niekedy to tak aj je. Ale Váš život je Váš život. Keď chcete byť rovnako šťastní ako sú Vaši partneri, robte aj vy čo Vás baví, nebojte tá práca sa robí oveľa ľahšie aj rýchlejšie keď je človek šťastný a aj rodina je ochotná sa vtedy viac zapájať.
Opatrujte, násobne pocity šťastia, radosti a lásky v sebe a nechajte tyrana vo vašej hlave, aby sa v nich rozplynul a zmizol navždy.
Majte krásne, šťastné dni.
*citáty označené hviezdičkou sú použité z knihy Bdelosť, Anthony de Mello
0 komentárov na článok “Rozlúčte sa s tyranom vo svojej hlave alebo prečo vzťahy nefungujú?”