Odpor dokážete transformovať na prijatie veľmi jednoducho. Základom všetkého je uvedomenie.
Uvedomte si:
- Čomu odporujete
- Prečo tomu odporujete
- Čo vám samotný odpor prináša
Aby sme nezostali iba pri teórii, lebo tej je už kade-tade viac ako je únosné, uvedieme si praktický príklad. Zámerne použijem príklad, ktorý je na prvý pohľad ozaj zanedbateľný (v porovnaní s problémami, ktoré dnes niektorí ľudia riešia), ale nie je tomu tak. Odporovať môžeme maličkostiam, aj veľkým veciam.
Rovnako je to aj s prijímaním. Keď sa zameriame na seba a pochopíme, ako s tým pracovať, každý z nás dokáže aspoň čiastočne transformovať odpor (nech sa týka čohokoľvek) na prijatie. Atmosféra a vzťahy medzi ľuďmi sa radikálne zmenia k lepšiemu.
Odpor – praktický príklad
Pozeráte sa na seba do zrkadla a hovoríte si: „Zase som pribral/a.“ Takže:
- Odporujete tomu, ako vyzeráte.
- Odporujte tomu, lebo chcete vyzerať lepšie. Buď sa takto necítite dobre alebo potrebujete niekoho zbaliť, nemáte čo nosiť, porovnávate sa s ideálmi krásy, ste večne so sebou nespokojná… Každú vetu si napíšte zvlášť a položte si pri nej otázku: Čo s tým môžem robiť? Skúste si odpovedať. Niektoré odpovede vás prekvapia svojou jednoduchosťou a účinnosťou. Následne potom skúste urobiť aj čin.
- Čo vám ten odpor prináša? Odpor vás len upozorňuje, že potrebujete zmenu v správaní, myslení a konaní. Ľudské ego nemá rado zmenu, tak sa tomu prirodzene bráni. Odpor vám okrem zlej nálady a vibrácie neprináša vôbec nič. Neroztopí vám ani kilá navyše, ani behať za vás nepôjde, dokonca na večeru si za vás nevyberie rybu so zeleninou namiesto voňavej pizze.
Oveľa efektívnejšie je danú situáciu prijať.
Čo si mám pod prijatím predstaviť?
Viete čo znamená niečo prijať? Zobrať to na vedomie, uvedomiť si, ako to skutočne je, bez akýkoľvek „negatívnych emócii“.
Samozrejme sme ľudské bytosti a tie emócie máme v DNA. Takže je prirodzené, keď nastane nejaká nová udalosť, objavia sa aj emócie ako strach, hnev, smútok, odpor alebo sklamanie. Avšak nemusíme sa nimi začať riadiť. Treba si ich uvedomiť: „Áno, cítim sklamanie, že som znovu pribral/a“, ale nedovoliť tomuto pocitu, aby ma riadil. To znamená, že si hneď môžeme povedať: „Prijímam, že som pribral/a. Čo s tým viem urobiť? Čo s tým chcem urobiť? Cvičiť nebudem, na to nemám čas (odpor). Stravu neviem zmeniť, na nemám potrebné znalosti (odpor)…“
A takto to točíme dookola. Znovu si treba položiť tri základné otázky: Prečo odporujem tomu, že mám cvičiť… atď. Nakoniec to len celé prijmite: „Fakt je, že som lenivá a stále sa vyhováram. Čo s tým idem robiť?“
Ako niečo prijať a už tomu neodporovať?
Tieto dni a týždne sú špeciálne o tejto úlohe. Transformovať odpor na prijatie. Pozorujte sa, ako často počas dňa niečomu odporujete. Keď nemáte veci, udalosti, konanie ľudí prijaté, nedokážete hľadať žiadne riešenia pre seba (a pre ostatných už vôbec nie). Nemusíte to schvaľovať, súhlasiť s tým. Ale je dôležité, aby ste si neubližovali a netrávili čas rozoberaním a hnevaním sa na veci, ktoré aj tak nezmeníte. To, čo dokážete zmeniť, sa vám podarí, až keď veci prijmete a rozhodnete sa, čo s tým ďalej. VŽDY dokážete zmeniť svoj postoj. Skúste to. 😉
Viem, že mnohí z vás sú naozaj vo veľmi ťažkej situácii. Práve preto to treba čím skôr prijať. Vety typu: „Nikdy sa s tým nezmierim, že nám takto siahajú na slobodu!“ vás o tú slobodu okrádajú ďaleko viac ako samotné nariadenie. Stále máme potrebu niečo na niekoho hodiť, pretože sme závislí na odpore. Potrebujeme sa z princípu hnevať a odporovať. A viete prečo? Lebo je oveľa jednoduchšie kritizovať a zaoberať sa inými, ako začať niečo so sebou robiť a sústrediť pozornosť na to, ako ja viem so sebou pracovať.
Tá cesta práce na sebe začína prijímaním. Prijať udalosti také, aké sú a hľadať pre seba aj iných tie najlepšie riešenia. Ísť do svojho stredu a pochopiť, že vo mne sa nič nemení. Stále som to ja a môžem prejavovať presne tie vlastnosti a emócie, ktoré si vyberiem, že prejavovať chcem a to v akejkoľvek situácii.
Majte sa krásne. 🙂
Angelika
0 komentárov na článok “Ako sa dá transformovať odpor na prijatie”