Ako sa dá transformovať odpor na prijatie

Úplne jednoducho. Základom všetkého je uvedomenie.

Uvedomte si:

  1. Čomu odporujete
  2. Prečo tomu odporujete
  3. Čo Vám samotný odpor prináša

Aby sme sa tu neprehupli do teórie, lebo tej už je kade-tade, viac ako je únosné, uvedieme si praktický príklad: Zámerne použijem príklad, ktorý je v porovnaní s problémami , ktoré dnes niektorí ľudia riešia, ozaj zdanlivo zanedbateľný. Ale nie je to tak. Odporovať môžeme maličkostiam, aj veľkým veciam a rovnako je to s prijímaním. Keď sa zameriame na seba a pochopíme, ako s tým pracovať a každý z nás dokáže aspoň čiastočne transformovať odpor, nech sa týka čohokoľvek, na prijatie, atmosféra a vzťahy medzi ľuďmi sa radikálne zmenia k lepšiemu.

Pozeráte sa na seba do zrkadla a hovoríte si: „Zase som pribrala.“

Takže:

  1. Odporujete tomu, ako vyzeráte
  2. Odporujte tomu, lebo chcete vyzerať lepšie, necítite sa takto dobre, potrebujete niekoho zbaliť, nemáte čo nosiť, porovnávate sa s ideálmi krásy, ste večne so sebou nespokojná….napíšte si každú vetu zvlášť a položte si pri nej otázku: Čo s tým môžem robiť? Skúste si odpovedať. Niektoré odpovede Vás prekvapia svojou jednoduchosťou a účinnosťou. A skúste urobiť následne potom aj čin.
  3. A čo Vám ten odpor prináša? On Vás len upozorňuje, že potrebujete zmenu v správaní, myslení, konaní a ľudské ego nemá rado zmenu, tak sa tomu prirodzene bráni. Inak Vám však odpor okrem zlej nálady a vibrácie neprináša nič. Kilá Vám ten odpor neroztopí, ani behať za Vás nepôjde a dokonca si za Vás nevyberie rybu so zeleninou na večeru namiesto voňavej pizze.

Oveľa efektívnejšie je danú situáciu prijať. Viete čo znamená niečo prijať? Zobrať to na vedomie, uvedomiť si ako to skutočne je, bez akýkoľvek „negatívnych  emócii“. Samozrejme sme ľudské bytosti a tie emócie máme v DNA. Takže je to prirodzené, že keď je  nejaká udalosť nová, tie emócie ako strach, hnev, smútok, odpor, sklamanie sa objavia. Nemusíme sa nimi však začať riadiť. Treba si ich uvedomiť, „Áno, cítim sklamanie, že som znovu pribrala“, ale nedovoliť tomuto pocitu, aby ma riadil. To znamená, že si hneď môžeme povedať: “ Prijímam, že som pribrala. Čo s tým viem urobiť? Čo s tým chcem urobiť? Cvičiť nebudem, na to nemám čas – (odpor), stravu neviem zmeniť – na to tiež nemám čas – (odpor)“…..a takto to točíme dookola.  Znovu si treba položiť tri základné otázky: Prečo odporujem tomu, že mám cvičiť…. atď. Potom to celé len prijať: “Je to fakt, že som lenivá a stále sa vyhováram. Čo s tým idem robiť?“

Tieto dni a týždne sú špeciálne o tejto úlohe. Transformovať odpor na prijatie. Pozorujte sa, ako často počas dňa niečomu odporujete. Neviete hľadať žiadne riešenia pre seba a pre ostatných už vôbec nie, keď nemáte veci, udalosti, konanie ľudí prijaté. Nemusíte to schvaľovať, súhlasiť s tým. Ale je dôležité, aby ste si neubližovali a netrávili čas rozoberaním a hnevaním sa na veci, ktoré aj tak nezmeníte. A to, čo dokážete zmeniť, sa Vám podarí, až keď veci prijmete a rozhodnete sa, čo s tým ďalej. VŽDY však dokážete zmeniť svoj postoj. Skúste to.

Viem, že mnohí z Vás sú naozaj vo veľmi ťažkej situácii. Práve preto, to treba čím skôr prijať. Vety typu: „Nikdy sa  s tým nezmierim, že nám takto siahajú na slobodu“ Vás o tú slobodu okrádajú ďaleko viac, ako akékoľvek nariadenie.  Stále máme potrebu niečo na niekoho hodiť, pretože sme závislí na odpore.  Potrebujeme sa z princípu hnevať a odporovať.  A viete prečo? Lebo je to oveľa jednoduchšie, kritizovať a zaoberať sa inými, ako začať niečo so sebou robiť a sústrediť pozornosť na to, ako ja viem so sebou pracovať.

Tá cesta práce so sebou začína prijímaním. Prijať  udalosti také, aké sú, a hľadať pre seba aj iných tie najlepšie riešenia.  Ísť do svojho stredu a pochopiť, že vo mne sa nič nemení, stále som to ja a môžem prejavovať presne tie vlastnosti a emócie, ktoré si vyberiem, že prejavovať chcem a to v akejkoľvek situácii.

Majte sa krásne.

Angelika

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *