5 prejavov sebaúcty a sebalásky

Sebaúcta, sebaláska – joj obohrané slová ako letný hit v rádiu, keď ho hrajú toľko, že pri prvom tóne prelaďujete na inú stanicu. Ale teraz neklikajte inde. Možno sa konečne dozviete, ako to vlastne robiť – seba si vážiť a seba ľúbiť :).

To, že si nevážime samých seba má pravdepodobne hlboké korene niekde v detstve a možno ešte hlbšie, kedy všetko a všetci boli dôležitejší ako my samy. Znamená to, že dôležitejšie bolo aj, to čo si o nás myslia iní, než naša vlastná skúsenosť so samým sebou. Ale teraz sme tu, v tomto čase.

Poďte sa pozrieť, čo s tým môžete robiť. Ako vždy a pri všetkom je najdôležitejšie si uvedomiť, že si samy seba nevážite. Viete ako na to prídete najľahšie? Tak, že máte okolo seba ľudí, ktorí si vás nevážia. Alebo sa často nachádzate v situáciách, v ktorých ste nedocenení. Majte na pamäti, že keď zmeníte seba, až potom prirodzene zmeníte prístup okolia k vám. To je zákon zrkadlenia, ak o tom chcete vedieť viac čítajte tu. Hneď, ako si to uvedomíte, môžete začať robiť potrebné kroky:

1. Nesľubujte si, robte

Povedzte ako si vážite človeka, ktorý vám neustále niečo sľubuje a nikdy to nesplní? Uveríte mu raz, dva, tri krát? A potom čo? Už si ho nevážite a považujete ho za sľubotechnu. Vaša dôvera sa stráca. A to isté robíte samy so sebou. Naozaj mám začať písať tie otrepané veci, ktoré si neustále dookola sľubujete, ale nikdy ich neurobíte? Alebo ak ich urobíte tak len niekoľko ráz?

Dobre. Príklad:

  • Od zajtra budem tri krát do týždňa cvičiť
  • Už nikdy nepôjdem s Ferom piť
  • Nebudem kričať na deti
  • Ja ti sľubujem, že tento týždeň sa už ozvem a pôjdeme na kávu. Atď.

Nesľubujte si, že budete robiť to alebo ono, najmä ak viete, že na to nemáte vytvorené podmienky dokonca ani vo svojej vlastnej hlave. Povedzte si radšej:

  • Chcem cvičiť. Zajtra by som mohol, idem.

Dávať si zámer na každý deň je výborná vec, ale musíte byť pripravený to skutočne urobiť. To znamená prepnúť a nastaviť si to v hlave na nový režim. Na začiatok bude stačiť, ak si uvedomíte, že každým nesplneným sľubom smerom k sebe vaša sebaúcta klesá a s ňou aj vaše sebavedomie. Prestávate si veriť, nemôžete sa sami na seba spoľahnúť. Ak niečo poviete, že urobíte, urobte to alebo nesľubujte sebe ani iným.

2. Uznajte a oceňujte seba a svoju vlastnú prácu

Nie, nemyslím tým namyslenosť nadutosť, alebo chválenkárstvo. Myslím ten krásny vnútorný pocit, že vec sa vám podarila. Poznáte to? Nemusíte to ani nikomu povedať nahlas, len nechajte, nech sa ten pocit rozleje po celom vašom vnútri a užite si to. Potom každý ďalší pocit uznania, ktorý príde z vonku bude len bonus k vášmu dobrému pocitu. Napríklad v nedeľu pečiete pre rodinu koláč. Ak ste človek, ktorý si nedokáže prejaviť uznanie sebe samému, čakáte či to urobí rodina. Ak to rodina nespraví, máte zlý pocit, hoci sa koláč podaril. Vnútorným pocitom uznania zabezpečíte sebe samému dobrý pocit, bez ohľadu nato, či to urobí aj niekto ďalší. A o to ide.

3. Naučte sa sebe hovoriť áno a druhým nie

Pri tomto bode chcem podotknúť, že človek, ktorý je uvedomelý a žije v súlade so svojím vyšším ja, rád pomáha a slúži iným, ale rovnakú pozíciu ako majú iní u neho, má aj on sám u seba.

Necitujem často bibliu, ale toto je moja obľúbená veta a mám potrebu ju použiť kedykoľvek, lebo si myslím, že väčšina ľudí si ju nevykladá správne a potom si myslia ako pomáhajú a akí sú dobrí. Nie vždy to tak je.

Pomáhaj blížnemu svojmu ako sebe samému!

Nemôžete pomôcť nikomu, ak neviete pomôcť sebe samému. Ak nepomáhate sebe a „pomáhate“ blížnemu, tak mu vlastne nepomáhate.

Napríklad: Sami ste chorý. Nevenujete tomu pozornosť, utiekate sa k výhovorkám. Skrátka nerobíte väčšinou nič preto, aby vám bolo lepšie. Rodinný príslušník je však na tom „horšie“ ako ste vy, nuž sa idete postarať o neho, lebo on to potrebuje viac. Myslíte si, že pomáhate. Ale komu? Ak ste sám chorý, neviete chorému dať dostatok liečivej energie. Sebe zhoršujete svoj zdravotný stav, a tak čoskoro bude musieť prísť ďalší človek, ktorý sa postará o vás oboch. Nebolo by rozumnejšie postarať sa o seba, aby sa zdravotný stav zlepšil čo najviac, zavolať tretieho človeka, ktorý aj tak čoskoro nastúpi na scénu, aby sa postaral o choršieho a potom, keď ste v poriadku vy, môžete pomôcť svojmu blížnemu tak, ako ste pomohli sebe samému?

Je nespočetné množstvo vecí, ktoré denne robíte, lebo to niekto chce a vyžaduje. Samozrejme, niekedy robíme veci, ktoré sa nám nechcú, ale tá druhá strana sa bez toho nezaobíde. Nakŕmiť dieťatko, podať chorému vodu, atď.atď. Ale takisto sa ocitáte v situáciách kedy by sa druhá strana bez vás zaobišla, len sa bojíte povedať nie. Ste unavení, vystresovaní, nič doma nestíhate a čaká vás víkend s ľuďmi s ktorými si prílišne rozumiete, ale partner či partnerka trvá na tom, aby ste išli aj vy. Buď zmeníte k celej veci postoj a poviete si, že si oddýchnete, užijete si prostredie aj partnera a budete hovoriť „nie” čiastkovým veciam počas víkendu: „ďakujem za ponukupiť tu s vami do rána, ale idem si naozaj ľahnúť”. Alebo poviete „nie” celej záležitosti a dosýta si užijete víkend so sebou, láskavým spôsobom to vysvetlíte partnerovi a potom celý oddýchnutý, nabitý a vytešený z výborne stráveného víkendu sa budete naplno venovať partnerovi.

V tomto vám veľmi pomôže otázka. Ak tomuto človeku poviem áno, nepoviem sebe nie? Robte všetko preto, aby ste sami sebe hovorili „áno” čo najčastejšie. Pozor! Buďte pri tom zodpovedný. Otázku si klaďte na začiatku celého procesu, nie keď už je všetko rozbehnuté. Ak necháte 20 ľudí na stanici, ktorým ste neuvážene sľúbili, že ich zoberiete na turistiku, v šlamastike, lebo vy ste si ráno povedali pre seba „áno“ a ostali ste v posteli bez vážneho dôvodu, neužijete si to, vaša sebaúcta pôjde dole a bude to voči iným sebecké. Prejav sebaúcty a sebalásky je na míle vzdialený od sebeckosti.

4. Buďte do seba zamilovaný

Opäť žiadna samoľúbosť, narcizmus ani nič podobné. Ako sa správate k niekomu do koho ste zamilovaný? Robíte pre neho všetko, čo mu na očiach vidíte. Ste k nemu milý, láskavý, tolerantný. Beriete ho na miesta ktoré miluje, alebo milujete. Dávate mu jesť výborné jedlá, kupujete mu darčeky a hľadáte každý deň spôsob ako ho potešiť, usmiať sa na neho, pohladiť. A toto začnite robiť pre seba. Zistite si čo vám robí dobre, čo máte radi, čo vám dáva dobrú energiu, z čoho ste vyčerpaný. Nabite si deň vecami, ktoré vámspôsobujú radosť. Začnite hneď ráno. S láskou sa dívate na milovaného človeka, on spí. Čo uvidí prvé keď otvorí oči? Vašu usmiatu, láskou naplnenú tvár. A takúto tvár ukážte sami sebe v zrkadle hneď ráno! Usmejte sa na seba a poláskajte sa svojim vlastným pohľadom. Nemáte predstavu, aký zázrak to spôsobí.

5. Hovorte o sebe pekne

„Ja som ale idiot. To ste už videli takú kravu ako som ja? Mohol som to až takto pokašľať? Cítila som sa pri nej ako úplná chudera.” Niečo vám to pripomína? Zakaždým, keď budete chcieť niečo podobné povedať, predstavte si veľkú červenú stopku. Je to zvyk. Obyčajný, hlúpy zvyk, reagovať na seba hlúpo. Ako si môžete vážiť seba keď poviete, že ste idiot! Jaj to bolo zo srandy, aha ešteže tak. Prečo sa potom nesmejete, keď vám niekto iný povie, že ste krava, alebo idiot? Priatelia všetko, všetko – každá slabika, vypovedané slovo, stôl, pero, kvet, každý pohľad má svoju energiu. Akou energiou sa teda chcete zásobovať? Samozrejme, môžete sa na seba aj nahnevať, lebo ste niečo pokazili. Vypustite ten hnev, spracujte ho a dosť. My ľudia často niečo kazíme, alebo robíme chyby. Pokiaľ sa z toho vieme poučiť, nič sa nedeje. Pokiaľ ale dookola opakujeme tie isté chyby, správame sa hlúpo. A ľúbiť alebo vážiť si niekoho kto sa správa hlúpo je ťažšie ako mať rád niekoho, kto sa správa uvedomelo a múdro, nemyslíte? Takže radšej si pravdivo pomenujte svoje tiene a pracujte s nimi. Sledujte čo o sebe hovoríte. Ste do seba zamilovaný, spomínate? Nevyvyšujte sa, ani sa neponižujte. Buďte prirodzený. Počujem vás. Práve sa pýtate: „A to sa ako robí?“

Jednoducho. Nerobme veci príliš komplikovane. Vždy si uvedomte čo chcete a to presne povedzte:

Dnes som piekla koláč, dá si niekto?

Som po tomto týždni úplne prevalcovaná, dobre by mi padlo počuť niečo pekné.

A čo robíme:

Vôbec sa mi nechcelo, ale urobila som koláč, neviem či je dosť dobrý, lebo tento týždeň nič nerobím dobre, som úplne nemožná! V takejto vete je obsiahnuté: sebaobetovanie, o ktoré väčšinou nikto nežiada, ponižovanie aj sebaľútosť.

Väčšina ľudí na toto zareaguje: Ale čosi, si úplne úžasná, nemôžeš si veci tak brať a ten koláč je vynikajúci….a povedia to aj napriek tomu, že si myslia: „a na čo to všetko robíš?” Ale čo je hlavné, nabudúce majú oveľa menšiu chuť prísť za vami, lebo váš negativizmus ich prosto nebaví, či vyčerpáva.Tí ľudia sú na tom možno rovnako ako vy.

Ľúbte seba, budete ľúbiť iných, vážte si seba a budete si vážiť iných.

Veľa radosti pri objavovaní seba samých vám praje
Angelika

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná. Povinné polia sú označené *